Bra, rolig, enkel aktivering som passar alla hundar, valpar såväl som gamla hundar och alla raser. För nybörjare.
Hunden lär sig leta efter en speciell doft på olika ställen. Det är som att leta skatter! Nose Work kan jämföras med polishundarnas narkotikasök. Principen är densamma, men vi lär hunden leta eukalyptus istället för knark.
Hundarna älskar det!
Hunden känner sig behövd och blir trött och nöjd. Den får bättre självförtroende och ni får bättre kontakt. Att låta hunden jobba med nosen är den ultimata aktiveringen!
Du får en flaska eukalyptus på kursen.
Efter varje lektion får du träningsråd via mejl.
Kursen är upplagd på fem tillfällen. Varje kurstillfälle är på 1,5 timme och det är ca sex hundar på kursen.
Plats: Inomhus i Annas Hundskolas nya, större lokal på Kryddstigen 14 i Gävle. Lokalen är på 215 m² och ligger på våning två. Det finns hiss och en spiraltrappa.
Instruktör: Anna Pehrs, hundpsykolog och Nose Work-instruktör. Mina hundar har kvalat in till Nose Work SM tre år i följd.