Positiv förstärkning

Viltspårkurs 13-14 augusti

Lee spårar 2013-05-05 beskurenPå den här kursen får du lära dig grunderna om viltspår/blodspår  och hur du på egen hand fortsätter träningen. Genom att spåra tillgodoser vi ett av hundens starkaste behov: att få jaga, men det sker under kontrollerade former. Hundens intresse att få jaga på egen hand kan minska när du lär den att med tydliga signaler spåra vilt tillsammans med dig. Behovet av att få jaga kan därmed bli tillfredsställt.

Den viltspårtränade hunden kan användas vid eftersök på trafik- och skottskadat vilt. Hunden ”växer” av att få en huvudroll, att få leda dig i ett arbete, vilket gör att osäkra hundar får bättre självkänsla. Dessutom får ni bättre kontakt.

Inga förkunskaper krävs. Kursen passar alla hundar och spåren anpassas efter varje individ och kostar 2050 kr.

Blod och skankar får du på kursen. Du behöver ta med sele och en lina på ca 15 meter.

Teori och praktik varvas under två dagar i skogen: lördag och söndag kl. 10.00- ca 15.00.

Plats: Trödje 17 km norr om Gävle. För anmälan: https://annashundskola.se/anmalan/

 

 

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook