Positiv förstärkning

Vardagslydnad steg 1

På vardagslydnad steg 1 tränar vi på en massa saker hunden måste kunna. Den ska kunna sitta still när vi pratar med någon, inte dra i koppel, inte hoppa när den hälsar, avbryta det den gör när vi säger nej, gå fot förbi andra hundar på promenaden, inte skälla, komma på inkallning mm mm. Det är viktigt att även göra saker helt utan krav – bara för att det är roligt! Här leker vi!

Leya (engelsk setter), Bosse (jack russelblandis), Torsten (dansk-svensk gårdshund), Clinton (chihuahua) och Dante (bichon frisé/jack russel/chihuahua/lhasa apso/shih tzu) har verkligen blivit duktiga! Det märks att ni tränat mycket hemma för det har blivit enorma framsteg på kursen! Bra jobbat alla hussar och mattar! 👏😍

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook