Positiv förstärkning

Vad tränar Alice?

Alice 151213 sittandeAlice blir snart fem månader och jag får ibland frågan om vad vi tränar på nu. Hon fortsätter att vara med på mina kurser och övas därigenom på att kunna fokusera på kontakt och följsamhet bland andra hundar och även på att kunna koppla av bland en massa människor och hundar.

På promenaderna tränas hon på att komma tillbaks till mig när hon ser bilar, bussar, tåg, hundar, människor, kaniner etc. Hon är väldigt uppmärksam och vill vara till lags. Vi tränar också på att hon ska sitta kvar allt längre stunder med allt mer störningar. Ibland gömmer jag en boll eller dummy som hon får leta reda på, vilket hon uppskattar och vi tränar på att hon ska lämna av den fint i handen, vilket går bättre och bättre.

Vi fortsätter att träna på att hon ska lystra till sitt namn samt  komma på inkallning, vilket fungerar mycket bra. Under julledigheten ser jag fram emot att ägna henne lite extra tid för det är ju så roligt!

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook