Positiv förstärkning

Trötta, lyckliga hundar!

img_5242På aktiveringskursen gör vi sådant hundar mår bra av och har en medfödd lust att göra. Det kallas berikning. Den här veckan tränade vi balansering och gjorde olika sökövningar. Hundarna och deras mattar och hussar hade jätteroligt och de fyrbenta blev riktigt trötta i huvudet.

Här är Anton (fransk bulldog), Lasso (collie), Sigge (dvärgschnauzer), Ben (clumber spaniel), Chino (welsh springer spaniel) och JumJum (flat coated retriever). Med på kursen var även Rosso (irländsk setter), men han fastnade inte på kort!

Efter kursen gick de som ville en promenad.  Hundarna fick springa och leka med varandra tills de blev riktigt trötta. Även min Alice var med och lekte. Så härligt med hundar som är trötta i både kropp och knopp! 😄

 

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook