Positiv förstärkning

Titta! En massa får!

imageSöndagen bjöd på en härlig tretimmars promenad i solen. Eftersom Alice, 13 veckor, följde med fick hon sitta i barnvagnen, men fick naturligtvis gå korta stunder då och då. Hon fick då se får för första gången. När hon upptäckte dem stannade hon till och studerade dem. Efter en stund gick hon längre fram mot dem, men gick aldrig så nära att jag behövde kalla in henne. Vi gick även till havet där hon lekte på stranden medan labradoren Emmie badade.

Hon blir allt mer van vid olika saker. Nu bryr hon sig inte alls om bilar som passerar, vilket hon tyckte var lite läskigt för någon veckor sedan. Hästar reagerar hon inte heller på. Vi fortsätter att miljöträna så hon blir van vid fler och fler saker.

 

 

 

 


 

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook