Positiv förstärkning

Sex dagar Nose Work!

Jag och Alice är på sex dagars Nose Workläger för instruktörer i Värmland. Så roligt och lärorikt! Lärare: Ron Gaunt från USA som startade Nose Work och Fred Helfer från USA samt Mats Hedlund och Marie Fogelquist som tog in Nose Work i Sverige samt Emma Wallin.

Ron Gaunt arbetade tidigare med att träna narkotikahundar och bombhundar och märkte att hundarna mådde så bra av att få söka, av att få använda sina naturliga instinkter. Därför ville han att alla hundar skulle få den möjligheten och startade Nose Work där hundarna får leta en doft.

Det är lätt att träna, hunden blir trött och välmående, lugnare och tryggare. Man får bättre kontakt med sin hund! Och det går att göra överallt! Alla hundar oavsett ras och ålder kan hålla på med Nose Work! Och framförallt: det är så roligt!

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook