Positiv förstärkning

Problem med hundmöten?

Aggresiv hundMåndag 14 maj börjar en kurs där vi tränar på hundmöten. Tre platser kvar!

Vi tränar på att passera andra hundar samt att tolerera att andra hundar får finnas utan att den egna hunden ska göra utfall eller lägga sig platt mot marken. Oavsett om din hund bara vill leka eller är frustrerad i kopplet så bidrar det till att göra promenaden olustig. Och det ska ju vara roligt att gå ut och gå!

Den här kursen passar även dig, som inte kan gå en vanlig kurs eftersom din hund inte tolererar andra hundar. Hundarna får sitta i bilen när vi går igenom hur vi ska träna för att sedan göra realistiska hundmöten.

Tider: måndagarna 14 maj kl. 13.00-16.00, 21 maj kl. 14.30-16.00, 28 maj kl. 14.30-16.00 och 4 juni kl. 15.00-16.00.

Plats: första tillfället är på Annas Hundskola, sedan är vi på olika platser vid högskoleområdet i Gävle för att göra det så lite kurslikt som möjligt. Din hund ska lära sig att fungera överallt.

Anmäl via hemsidans anmälningsformulär www.annashundskola.se

Varmt välkommen! 🙂

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook