Positiv förstärkning

Nya härliga valpar!

En ny valpkurs har börjat! Så roligt att träffa så många nya valpar! Vi började med tre timmars teori och det gick väldigt bra! Det var förvånansvärt tyst och lugnt! Det är jättebra träning för den lilla valpen att lära sig koppla av bland en massa hundar och människor. Nästan alla valpar somnade till slut! Det kanske är den viktigaste träningen av allt. Matte och husse fick lära sig en massa om hur vi får hundar att göra det vi vill, om hundspråk, utvecklingsperioder och ensamhetsträning.

Här är Quincy (lagotto, 13 veckor), Casper (pekingese/chihuahua, 3,5 månad), Bosse (labradoodle, 3 månader), Lily (shiba inu, 16 veckor), Rex (strävhårig tax, 4 månader), Peggy (engelsk staffordshire bullterrier, 15 veckor) och Elsa (cavalier king charles spaniel/cocker spaniel/dansk svensk gårdshund). Nästa gång kommer även boxern Ralph.

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook