Positiv förstärkning

Nose Work projekthundar!

nose-work-yoshi-o-zozzo-161011Nu har Yoshi, portugisisk vattenhund och Zozzo, amstaffblandis lärt sig grunderna i Nose Work. Jag har haft dem som projekthundar under min utbildning till Nose Work instruktör. De kan nu hitta doften eukalyptus på olika ställen, inomhus och utomhus samt på olika höjder och på olika saker. Deras mattar har verkligen legat i och tränat dem hemma mellan träffarna och hundarna har blivit jättedukitga!

Både Yoshi och Zozzo tycker att det är fantastiskt roligt och är lugna och koncentrerade när de jobbar. Och de blir jättetrötta och nöjda! Tack för att jag fick ha era hundar som “försökshundar”! Det var verkligen roligt!

Även min Alice fick träna Nose Work och ligger nu och sover sött! 🙂

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook