Positiv förstärkning

Många vill gå valpkurs! 😍

Därför startar ytterligare en valpkurs i oktober: onsdagen den 23 oktober! Tisdagen den 22 oktober börjar också två valpkurser.

Valparna bör vara mellan tolv veckor och upp till sex månader. Det är ok att börja kursen innan valpen är tolv veckor. Är hunden äldre än sex månader rekommenderar jag vardagslydnad steg 1 istället. Vi gör samma saker på valpkursen som på vardagslydnad steg 1, men hundarna är äldre på vardagslydnad steg 1.

Vi tränar på allt du behöver för att få en fin relation och en bra kontakt med din valp så den gör det du vill. Vi pratar om hundens utvecklingsperioder, om hundspråk och om ensamhetsträning. Vi tränar på inkallning, hundmöten, kontakt, gå fint i koppel, hälsa fint, sitt, förbud osv.

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook