Positiv förstärkning

Jag har fått en sjövild hund!

Emmie 7 månader är sjövild och hoppade nyss upp och gav mig en fläskläpp! Varför? Hon har ont i frambenen – vi håller på att utreda orsaken och får sedan några veckor bara gå korta koppelpromenader. Hon har så mycket energi och blir så stressad att hon inte kan rå för vad hon gör!

Emmie, Bus, 7 mån 140214 Medelstor beskurenJag gör massor av saker för att stimulera henne mentalt för att hon ska bli trött och lugn. Annars hittar hon på själv: hon förstörde min fina handgjorda vette i morse och ett par tofflor häromdagen.

Vi har gått flera små promenader i koppel idag, tränat fot, tränat ett flertal konster och gjort godissök. Hon har massor av leksaker och ben. Den mesta maten får hon nu när vi tränar. Men det räcker inte! Hon har så mycket energi i alla fall! Att hon dessutom kommer in i puberteten underlättar ju inte.

Min älskade lilla vovve… Jag hoppas att hon blir bra! Snart!

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook