Positiv förstärkning

Hundmötesträning för alla!

hundmoten-leonberger-160518Alla är välkomna på hundmötesträning torsdagen den 27 oktober kl. 19.45-20.15 vid paviljongen i regementsparken nedanför högskolan! Det kostar ingenting och du behöver inte anmäla att du kommer. Det är bara att dyka upp! Du tränar din hund själv och bör veta hur du ska göra.

Träna på att din hund ska passera andra hundar. Släpp inte fram din hund till någon annan och ser du att den mötande har svårigheter så ta hänsyn och håll avstånd.

Du behöver inte ha gått kurs för mig för att komma på hundmötesträningen.

Detta mail fick jag häromdagen av en kursdeltagare som går kursen “Problem med hundmöten”:

“Hej Anna,
Vill bara tacka för en hittills kanonkurs. Det har gått såååååå bra med hundmötesträningen. Känner mig så glad att vi med din hjälp fått ordning på min hunds vad jag vet, enda problem – utfall.”
Jag håller en kurs för hundar som tidigare gjort utfall när de mött andra hundar. Förra gången vi träffades skötte sig alla hundar helt exemplariskt, trots att de fick möta helt främmande hundar på sin promenad! Imorgon är det avslutning på  kursen och det kommer gå hur bra som helst! Det är så roligt! 🙂

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook