Positiv förstärkning

Hunden är inte längre till salu!

Idag hade jag en privatlektion med en hund som gjort utfall mot andra hundar. När den sett hundar har den blivit blockerad och gjort utfall. Då har det inte hjälpt vad matte än gjort. I de sämsta stunderna ville hon inte behålla sin hund.

Vi träffades för någon vecka sedan i 1,5 timme och matte fick verktyg att hantera sin hund. Idag hade vi privatlektion två (1 timme) och tränade hundmöten med de verktyg hon fått. Det gick så bra att en man som satt i en parkerad bil och såg hennes fantastiskt duktiga hund utbrast: ”Vilken fin hund du har! Kan jag få köpa honom?” Matten svarade stolt att han inte var till salu! Sååå roligt!!! Både hund och matte trivs och har fått ett härligt, konfliktfritt liv tillsammans! Då blir jag glad! 😄

Varje vecka ger jag flera sådana privatlektioner och det är verkligen roligt! 😄

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook