Positiv förstärkning

Har du problem med hundmöten?

Måndagen den 10 mars kl. 18.00 börjar en kurs där vi tränar på att hunden ska kunna passera andra hundar på promenaden på ett trevligt sätt.

På den här kursen tränar vi på att passera andra hundar samt att tolerera att andra hundar får finnas utan att den egna hunden ska göra utfall eller lägga sig platt mot marken. Oavsett om din hund bara vill leka eller är frustrerad i kopplet så bidrar det till att göra promenaden olustig. Och det ska ju vara roligt att gå ut och gå!

Aggresiv hundDen här kursen passar även dig, som inte kan gå en vanlig kurs eftersom din hund inte tolererar andra hundar.

Kursen är upplagd på fyra tillfällen, en gång i veckan, och kostar 1 850 kr. Det första tillfället är på två till tre timmar, beroende på hur hundarna är, de kommande två tillfällena är på 1,5 timme och det sista på en timme. Antalet hundar per kurs är ca 6 st.

Plats: Vi är på olika platser vid högskolan i Gävle för att göra det så lite kurslikt som möjligt. Din hund ska lära sig att fungera överallt.

Tid och plats:

Problem med hundmöteskurs start måndag 10 mars kl. 18.00

Start måndag 10 mars kl. 18.00-21.00, måndag 17 mars kl. 17.30-19.00, måndag 24 mars kl. 17.30-19.00 och söndag 30 mars kl. 13.30-14.30. Första gången är vi tvåbenta inomhus och utomhus vid Hundplejset, Vallongatan 18 i Gävle. Hundarna får vara utomhus och i bilarna. De andra gångerna är vi på olika platser vid högskolan.

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook