Positiv förstÀrkning

Fina tĂ€nder! 😁

Alice, 3 Är och Crazy, snart 13 Är, har varit till veterinÀren för att ta bort tandsten. Crazy fick Àven dra ut tvÄ tÀnder. Vissa raser har stora problem med tandlossning, dÀribland pudlar. En gÄng per Är fÄr Crazy sÄdan hÀr munsanering. För Alice var det första gÄngen och hon kommer troligen inte behöva det lika ofta som Crazy. Min snart 12-Äriga labrador Lee har aldrig behövt göra det, hennes tÀnder Àr helt ok ÀndÄ.

Jag lÀmnade Alice och Crazy hos veterinÀren tidigt pÄ morgonen och hÀmtade dem efter lunch. De blev sövda och tandstenen avlÀgsnades med ultraljud. Crazy hade en ofarlig knöl (som irriterade henne) pÄ bakbenet som ocksÄ opererades bort, dÀrför fÄr hon ha tratt pÄ sig.

Det bĂ€sta sĂ€ttet att förebygga plack och tandsten Ă€r att dagligen borsta tĂ€nderna pĂ„ sin hund. Man kan anvĂ€nda speciell tandkrĂ€m för hund – men det viktigaste Ă€r den mekaniska rengöringen: borstningen! Se ocksĂ„ till att de har ben att gnaga pĂ„.

Annas Hundskola AB

Adress: UtmarksvÀgen 5 802 91 GÀvle

Följ oss pÄ Facebook