Positiv förstärkning

Fina hundmöten på valpkurs!

Vilka duktiga valpar! De kan gå lösa bredvid sin matte/husse när de möter varandra! Hemma måste man förstås inte ha valpen lös, men om den lär sig att gå fint vid sidan vid hundmöten så kommer den inte heller rycka och slita i kopplet för att ta sig fram till människor och hundar. Ju yngre valpen är när man börjar träna desto lättare är det att lära in. Det är alltid lättare att lära in rätt beteenden från början än att rätta till felaktiga beteenden som uppstår med tiden!

Här är Chang (berner sennen), Tore (lagotto), Youko (nova scotia duck tolling retriever), Martti (labradoodle), Ringo (cocker spaniel/pudel), Molle (golden retriever) och Svea (schäfer). Vilka framsteg ni gjort! Bra jobbat!

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook