Positiv förstärkning

Alice på sitt första jaktprov!

Alice och jag startade på hennes första jaktprov i dag. Första stationen gick perfekt: hon tog in båda änderna på vatten utan problem. Hennes fotgående och stadga var mycket bra. På andra stationen var det sök. Hon tog in alla sex vilt, men kom några gånger till mig för att få hjälp när hon inte hittade och hon hoppade efter viltet när hon lämnat det till mig. På tredje stationen var det två enkelmarkeringar, den ena gick lätt som en plätt men den andra hittade hon efter en stunds sökande.

Eftersom hon blev lite frågande på söket och hoppade efter viltet när hon lämnat av samt missade en markering fick vi ett andra pris.

Mycket kan hända och mycket gick väldigt bra. Men nu ska vi hem och träna på det som inte gick bra, så nästa prov förhoppningsvis går bättre! 😄

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook