Positiv förstärkning

Alice gör framsteg!

Alice, Emmie o jag tågstationen 151024Så glad! Måste berätta att det gick jättebra på tågstationen! Alice var inte det minsta skraj trots att det var massor av människor, rullväskor och även några hundar där. Vi åkte hiss flera gånger och det fungerade hur bra som helst. Emmie var med hela tiden och eftersom hon är så trygg så var Alice också det.

När Alice tänkte sticka fram till någon sade jag hennes namn och då kom hon genast tillbaka till mig och fick korv. Hon börjar lära sig att gå vid min sida och inte sticka fram till folk. Hon börjar också lära sig att sitta still och vänta (på att få korv) och kan göra det trots att det kryllar av människor runt omkring! Så roligt!

 

Annas Hundskola AB

Adress: Utmarksvägen 5 802 91 Gävle

Följ oss på Facebook